Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!Adopt one today!

Červenec 2008

Anketa č.3

30. července 2008 v 21:28 | Sisinka |  Ankety

Doteky nozdrami

30. července 2008 v 21:20 | Sisinka |  Řeč těla
Doteky nozdrami zprostředkovávají řadu signálů
včetně hravosti, náklonosti, zkoumání, nebo prostě zvědavosti.
Koně se navzájem zdraví frkáním, nebo očicháváním nozder.
Informace v podobě pachových látek nebo kapiček,
které si tímto způsobem vymění, se pak přenáší do mozku.

Flémování

30. července 2008 v 21:18 | Sisinka |  Řeč těla
Flémování umožňuje koním hlouběji nasát pachové
částice; obvykle je to je reakce na neznámý pach.

Vzpínání

30. července 2008 v 21:17 | Sisinka |  Řeč těla
Vzpínání se je jeden z příkladů reflexu vzdoru sebeobrany,
nebo tolerance vycházející ze strachu, bolesti, hněvu, zmatení,
nedorozumění nebo nerespektování. Než koně pokáráte,
snažte se pochopit, proč tak zareagoval.
Černý kůň vzpínající se

Bojová hra

30. července 2008 v 21:12 | Sisinka |  Řeč těla
Bojová hra je výrazem bujnosti. Takovéto vzájemné ovlivňování je způsobem vytváření vztahu
a uvolňuje duševní a fizické napětí. I když zvířata nemusí mít v úmyslu
tělesný kontakt, občas dojde k úrazu, zvláště tehdy, mají-li podkovy.

Animace koní 2

30. července 2008 v 21:08 | Sisinka

Chňapání

29. července 2008 v 21:45 | Sisinka |  Řeč těla
Chňapání nedovřenými zuby je výrazem podřízenosti a znamená "Udělám to, co chceš" nebo "Mám strach".

Anketa č.2

28. července 2008 v 13:40 | Sisinka |  Ankety


Chceš se spřátelit?

28. července 2008 v 13:13 | Sisinka |  Spřátelení
Chceš se se mnou spřátelit?K tomuto článku pište,jestli se chcete se mnou spřátelit a já vám kdyžtak odepíšu na blog a udělám vám diplom za spřátelení.Tak kdo by se chtěl spřátelit :-)?

Anketa č.1

24. července 2008 v 11:34 | Sisinka |  Ankety


Český teplokrevník

23. července 2008 v 15:45 | Sisinka |  Plemena koní

Český teplokrevník

je nejrozšířenějším plemenem koní v České Republice.

Pojem teplokrevník poukazuje na orientální původ tohoto plemene - teplokrevník je v závislosti na procentu plnokrevných předků takzvaně více či méně vysoko v krvi. Jestliže se v chovu těchto koní použije opět arabská krev, jedná se o osvěžení krve. Český teplokrevník je ve vývoji a stále se šlechtí - využíváni jsou například koně hannoverští, holštýnští, hřebci arabské a angloarabské krve a dále také angličtí plnokrevníci a tarpani.

Původ a historie

Chov teplokrevných koní v bývalé Československé republice převažoval nad chovem koní chladnokrevných. Základem chovu se stala zejména teplokrevná plemena z blízkých hřebčínů - Gildran, Furioso a Nonius, na Slovensku i Shagya arab, Dahoman a další. Nemalý podíl měl také původní polský Przedswit.
Ke zvýšení mohutnosti a k zušlechtění teplokrevného chovu se do českých zemí koncem 19. století a v prvním období 20. století dováželi oldenburští a východofríští hřebci. Oldenburští koně byli oblíbeni jako koně všestranně užitkoví díky své mohutnosti, kostnatosti a současně také díky svému mírnějšímu temperamentu. O rozšířenosti a oblibě oldenburské krve v té době svědčí fakt, že do roku 1950 bylo v našem chovu zařazeno do plemenitby po čistokrevných oldenburských importech 257 hřebců. Linie založená anglonormanským hřebcem Norman 710 se stala nejlepší a nejoblíbenější. Rozšířila se přes jeho syna Rubica 952 a dále pak přes Rubicovy syny Ruthard 1255, Wittelsbacher 1525 a Waibel 438. Nejvýznamnější z těchto větví byla ta Ruthardova a z ní pocházel hřebec Bystrý (o: 658 Ehlert, m: Furioso IX-25), narozený v roce 1919. Bystrý působil v plemenitbě 19 let a stal se svými 11 syny a 35 vnuky zakladatelem nejrozšířenější oldenburské linie v chovu českého teplokrevníka. Tento hnědák na své potomstvo věrně přenášel pracovitost a tvrdost, ale i některé vady, jako například postoj předních končetin.
Při dovozu oldenburských plemeníků docházelo postupně v následujících generacích k úbytku mohutnosti. S tím se stále zřetelněji objevovaly konstituční a exteriérové nedostatky a docházelo také ke ztrátě tělesné harmonie (a to i přes hromadění oldenburské krve v původu českých klisen). Snahou proto bylo vybrat mezi oldenburskými hřebci českého chovu ty jedince, kteří splňovali požadavky na tělesnou harmonii a exteriér. Takovým byl hřebec 80 Vrchňák, který ale nebyl natolik průrazný, aby založil samostatnou linii.
Po druhé světové válce se začali dovážet koně hannoverští, anglonormanští a trákénští.
Český teplokrevník hřebčinského chovu vznikl na základě kmenového stáda clevelandských klisen ze zrušeného chovu v Kladrubech a také z klisen z Piberu a Radovce. Hřebci Furioso, Przedswit a Gidran působili jako plemeníci v chovu, po válce se pak objevili i hřebci s oldenburskou krví, hannoverští a také anglonormani. Nakonec se ustálila tři chovná stáda - kladrubské, netolické a albertovské, a homogenizovala se.
Po roce 1960 došlo prakticky ke splynutí českého a moravského teplokrevníka - ten byl také vyšlechtěn na základě krve Furioso-Nonius-Przedswit (ovšem za vydatnějšího použití araba Shagya a angloaraba Gidrana). Moravský teplokrevník byl statný kůň. Měřil 162-168 cm a mohl vážit až 650 kg. Část chovného stáda byla po roce 1960 zrušena a v chovu se vydatně uplatňovali krom trakénských a hannoverských hřebců i angličtí plnokrevníci a čeští teplokrevníci (přes 50%), takže došlo k již zmíněnému splynutí moravského teplokrevníka s českým teplokrevníkem.

Ohnivý oceán

21. července 2008 v 17:11 | Sisinka |  Filmy o koních
Originální název:Hidalgo
Kovboj Frank T. Hopkins (Viggo Mortensen) byl kdysi žijící legendou, ale dny jeho slávy jsou dávno sečteny - se svým věrným koněm Hidalgem se stal vyděděncem ve vlastní zemi. Když je ale jako první Američan v historii pozván k účasti ve vyčerpávajícím, 3000 mil dlouhém závodě napříč nelítostnou krajinou Arabské pouště, má znovu šanci dokázat, co v něm ve skutečnosti je. Závod, během kterého se pokusí o nemožné, se však stane nejen záležitostí hrdosti a cti, ale také bojem o přežití.
DVD:


Moje ohodnocení filmu:
Poznámka:Je o celkem hezký,ale jakoby to bylo spíš o tom kovbojovi a prostě je to docela spíš jaksi pro dospělí,prostě se mi to moc nezamlouvalo...

Ukázka z filmu:


Kůň pro Danny

21. července 2008 v 6:49 | Sisinka |  Filmy o koních
Originální název:A horse for Danny
Jedenáctiletá Daniela bydlí na farmě u svého strýce - jezdeckého trenéra. Danny moc touží po svém vlastním koni. Jeden takový by tady byl - Paleček, tříletý potomek keltského hřebce, a Daniela udělá vše proto, aby jej získala. Věnuje mu veškerý svůj volný čas, stará se o něj a pilně trénuje. A třeba na ně čeká i nějaké dostihové vítězství...
DVD:
Moje ohodnocení filmu:
Poznámka:Není to přímo nejhorší film,ale moc se mi teda nelíbil.Už od začátku se mi zdál divný,navíc pokaždý má ten kůň jinou lysinku a je to asi pokaždý jiný kůň,a ještě k tomu skoro v každým filmu o dostihovém koni musí vždycky vyhrát hlavní postava...proč někde neudělají třeba,že byli druzí nebo i poslední?


Edice Julie-Christiane Gohlová

8. července 2008 v 17:38 | Sisinka |  Knížky o koních
1.Julie na koňské farmě


2.Julie a bílý poník
Julie se svou novou kamarádkou Katy čirou náhodou přijdou na obchodníka s kradenými koňmi.Navíc má Julie se Stefanií plné ruce práce s výcvikem Katyiny ndherné,ale velmi bojácné kobylky.Jestli neuspěje v drezurní soutěži,dívčin tatínek ji prodá.
3.Julie a španělský hřebec
Ve stáji,kde je naše Julie pečená vařená,se objeví nový kůň,španělský hřebec Placido,který je vycvičen s takovým citem,že na něm nemůže jezdit zdaleka každý.To zjistí jeho majitelka,zazobaná paní Medanzová,a užuž by Placida odepsala coby nepoužitelného.Naštěstí do městečka přijede cirkus ze Španělska a s ním i chlapec Manuel,který má španělskou jezdeckou školu doslova v krvi.Pod jeho vedením dostane Placido konečně šanci ukázat,co umí,i když se to paní Medanzové dvakrát nezamlouvá...
4.Julie na prázdninách
5.Julie a kůň snů

6.Julie a hříbě
Doporučuji si alespoň jeden díl přečíst je to super a vzadu je malý slovník kdyby jste nějakým výrazům z knížky nerozuměli.

Ryzák

7. července 2008 v 7:54 | Sisinka |  Barvy a znaky koní
Ryzák má zbarvení srsti od načervenalé do tmavě hnědé a má stejně zbarvenou nebo i světlejší hřívu a ocas. Ryzák se dělí také do třech odstínových skupin:světlý ryzák, ryzák, tmavý ryzák, a ještě existuje ryzák se světlou hřívou a ohonem,jako např. hafling a schwarwaldský ryzák. Vyskytují se u plemen jako quarter horse, i také u baškira, clevelanda a donského koně. Ryzá klisna se nazývá ryzka.

Přes prázdniny nebudu dělat na blogu...

1. července 2008 v 12:00 | Sisinka |  O tomto blogu
Ahoj lidi,
tak prázdniny jsou tu!Určitě jedete k moři nebo někam pryč,proto jsem dala červencovou koninu takovou,aby s prázdninama nějak souvisela.Možná na blog něco přidám,ale já o prázdninách nebudu na blogu často,jsem totiž pryč.Ale klíďo sem choďte,tím líp!
Sisinka